9.kolo RHLS 2016 – N.Ružbachy

Posledný augustový víkend roka 2016 bol v Nižných Ružbachoch trochu netradičný. Presnejšie v nedeľu, t.j. 28.08.2016 sa so začiatkom o 13-tej konal už 6. ročník súťaže o „Putovný pohár Obce Nižné Ružbachy“, v rámci ktorej prebehlo 9. predposledné kolo Regionálnej hasičskej ligy Spiš.

Netradičný augustový víkend to bol preto, lebo po minulé ročníky boli tradične organizované koncom júla a zároveň sa kolo RHLS vrátilo do krásneho prostredia Nižných Ružbách po ročnej pauze. Na miestnom futbalovom ihrisku v krásnom prostredí sa stretla absolútna špička hasičského športu až z desiatich okresov v rámci celého Slovenska. Do Nižných Ružbách opätovne zavítalo družstvo mužov z DHZ Poľný Kesov, okres Nitra, ktoré cestovalo dlhých 300 km. Na túto súťaž zavítalo celkovo 6 ženských a 22 mužských družstiev.

Chalani z Ružbách už tradične pripravili dobrú a technicky spôsobilú trať s nádychom Českých tratí tak, aby malo každé družstvo počas celej súťaže rovnaké podmienky. Organizátor nezabudol ani na divákov, ktorí mali v miestnom šenku pripravené občerstvenie a chutné jedlá. Nezabudol ani na najmenších divákov, ktorí si miestami spríjemňovali chvíle na obrovskej nafukovacej atrakcii. Súťaž tradične otvoril starosta Obce Nižné Ružbachy, Mgr. Jozef Abrahamovský spoločne s predsedom DHZ Nižné Ružbachy. Predseda DHZ Mgr. Andrej Babjarčík privítal hostí, predstavil rozhodcov a štartérov a v závere otváracieho ceremoniálu odovzdal slovo predsedovi RHLS Lukášovi Solárovi. Ten všetkých skutočne prekvapil nádherným a v skutku netradične dlhším príhovorom v podobe 5-ich viet 😀 .

Počas súťaže padlo v mužskej kategórii celkovo 8 pokusov na úrovni 14-ich sekúnd, z toho dva tímy svoje oba pokusy vykonali na úrovni 14 sekúnd. Vzhľadom k pevnému štartu sa utvrdilo to, že trať tu bola dobre pripravená a hlavne rýchla. Ak by na začiatku súťaže nerobil súťažiacim na prúdoch problémy protivietor, tých 14-ok mohlo padnúť oveľa viac. Niektoré tými si tu urobili aj svoje osobné maximá, ako napríklad muži z Granč- Petroviec časom 15,44 sek., čo je na začínajúci mladý team krásny čas. V mužskej kategórii vyhralo teda družstvo zo Spišského Štvrtka časom 14,39. Na druhom mieste skončilo družstvo zo Štôly team A časom 14,42 sek. Na treťom mieste časom 14,62 sa umiestnili chalani a zároveň dobrí kamaráti zo Sveržova, ktorí k nám zavítali zabojovať nie o body ale len o poháre, keďže nebehajú RHLS, ale VHSL. Za zmienku patrí spomenúť čas Stratenej- 4. miesto 14,90sek. 5.miesto získalo družstvo Ekospolu časom 14,95sek. Hranicu 14-kových časov uzavrelo družstvo z Revúčky 6-tym miestom a časom 14,98 sek.

Domáce družstvo mužov minuloročné víťazstvo neobhájilo. Prvý pokus pri silnom protivetre a prestreku na pravom prúde nestačil na prvé miesto. V druhom pokuse hop alebo trop nevyšiel chalanom súťažný pokus vôbec, t.j. neplatný pokus. Najrýchlejší zostrek v mužskej kategórii získal Martin Sekúcia z DHZ Štôla A, čas 14,05 sek.

V ženskej kategórii padli dva časy na úrovni 17-ich sekúnd a to výsledné na stotinu rovnaké. Preto musel o víťazkách v jemnejšej kategórii rozhodovať druhý pokus. Víťazkami na základe druhého lepšieho času sa stali ženy zo Spišského Štvrtka časom 17,14 sek, druhý pokus 18,80sek. Druhé skončili ženičky z Bijacoviec časom 17,14 sek, ktorý bol ich osobným rekordom, no v druhom pokuse si svoj čas nezlepšili vôbec, pretože zaznamenali neplatný pokus. Spokojné s výsledkom určite boli, no a spokojnejší bol iste aj ich tréner Lukáš Solár, ktorému v zákulisí vyhŕkli nejaké tie slzy šťastia. Prečo nie, veď dievčence opäť posunuli svoju hranicu o niečo vyššie, ako odmenu za tvrdú prácu. Na treťom mieste skončili dievčence z Mlynček, ktoré sú vychýrené pekárky chutných koláčikov. Časom 21,12 sek si pripísali pred posledným kolom do tabuľky dôležitých 6 bodov.

Sklamanie určite bolo cítiť u dievok zo Spišskej Novej Vsi – Mieru. V prvom pokuse krásny čas na ľavom prúde 17,52 sek, no prestrek na pravom prúde až na konečných 24,37 sek znamenalo len 5. miesto. Štvrté miesto obsadili žienky z Ihľán a konečné 6. miesto získali dievky z Plešivca. Najrýchlejší zostrek v ženskej kategórii časom 16,86 sek získala Barborka Jakubcová z DHZ Spišský Štvrtok. Záver hasičskej súťaže bol ešte spestrený súťažou v držaní pivných sudov. Bol to tuhý boj medzi piatimi chlapmi, no nakoniec sa absolútnym víťazom stal Matúš Galarovič z DHZ Bijacovce. Po tejto netradičnej súťaži došlo k vyhodnoteniu 6. ročníka o Putovný pohár Obce Nižné Ružbachy v rámci 9. kola RHLS. Poháre a ceny odovzdávali so starostom obce aj sponzori tejto akcie, ako aj predseda RHLS a veliteľ domácej DHZ.

Na konci sa za peknú organizáciu poďakoval chalanom z Ružbách starosta Obce Nižné Ružbachy ako aj zástupcovia RHLS. Predseda DHZ Nižné Ružbachy ukončil súťaž poďakovaním sa družstvám za ich prítomnosť na súťaži, taktiež fanúšikom za vytvorenie peknej atmosféry a nezabudol ani na sponzorov líg a sponzorov pohárovej súťaže.

AdresaBijacovce 7, 053 06 Bijacovce

© Copyright rhls.sk -  2024. All Rights Reserved.