1.kolo RHLS 2016 – Stratená

7 dlhých mesiacov trvalo čakanie všetkých prívržencov hasičského športu pod Tatrami a najmä fanúšikov Regionálnej hasičskej ligy Spiš (RHLS). Presne toľko ubehlo času medzi posledným ligovým kolom sezóny 2015 v Bijacovciach a prvou súťažou sezóny 2016 v Dedinkách, kde sa v sobotu 28.mája začal už 6.ročník RHLS.

Liga, ktorá vznikla v roku 2011 ako spoločný projekt popredných hasičských družstiev okresov Poprad, Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa, Liptovský Mikuláš a Rožňava mala na úplnom začiatku svojej existencie začiatku 20 účastníkov – 15 mužských a 5 ženských teamov.

Po počiatočnom sľubnom rozbehu však prišla v nasledujúcich dvoch sezónach stagnácia a v roku 2013 bolo ligových družstiev už iba 11 (9+2) a samotná existencia ligy bola ohrozená. Krízu sa nám však podarilo zažehnať a v ďalších dvoch rokoch sa počet súťažných teamov po príchode nových družstiev ustálil na čísle 18 resp. 17.

Dnes po 1.kole RHLS sezóny 2016 môžem s veľkou radosťou v tejto súvislosti skonštatovať jeden dôležitý fakt: nielenže sa nám spoločne podarilo ligu zachrániť, zastabilizovať a nabrať správny smer, ale naďalej každoročne pokračuje prílev nových záujemcov do ligy, čomu sa veľmi tešíme. V sezóne 2016 náš čaká 10 súťažných kôl, peletón RHLS tvorí aktuálne 25 teamov (19+6), liga sa svoju pôsobnosť rozšírila aj do okresu Brezno a momentálne zasahuje územia 3 samosprávnych krajov a 8 okresov. Prípadných ďalších záujemcov v našej „jednej veľkej rodine“ však všetci vždy radi uvítame.

Poďme ale konečne k samotnej súťaži a 1.kolu RHLS 2016 v Dedinkách. Súťaž už po 5-krát organizoval DHZ Stratená, avšak prvýkrát v histórii ako úvodné ligové kolo. Predpovede počasia počas celého týždňa veštili, že súťaženie sa asi nezaobíde bez dažďového prídelu, čo sa nakoniec aj potvrdilo v 2. súťažnom kole. Samotnú trať a okolie základne, ktorá boli veľmi dobre pripravené organizátormi to nijako zvlášť neovplyvnilo, ale aj tak sa skoro všetko podstatné udialo v kole prvom. Kto z divákov teda prišiel do Dediniek pozdejšie a zúčastnil sa len 2.kola, o tie najlepšie výkony prišiel. Divákom aj súťažiacim bol k dispozícii dobre zásobený bufet, ktorom okrem nealka nechýbal dobre vychladený Šariš, piekli sa pečené klobásky a varili 2 druhy najtypickejšej hasičskej stravy – gulášu. Mužskú kategóriu a celú súťaž odštartovali NP Nižné Ružbachy. Hneď za nimi niečo podobné zopakovali aj domáci borci, ktorí v tomto roku utvorili spoločný team s kamarátmi z Gerlachova. Prvého platného pokusu sme sa dočkali až v podaní Žakoviec – 14.69s znamenalo na dlhú dobu vedenie v súťaži. Hneď za Žakovcami dosiahli úplne totožné výkony Štôla A a Bijacovce (14.98s) a zaujali miesta na „bedni“ . Pekné útoky predviedla Spišská Stará Ves (15.28s), Reľov (15.99s)či Bystrá (15.68s), na najlepších v prvom kole to však nestačilo. Prvýkrát pred búrkou však zahrmelo v podaní Revúčky – ĽP 13.81s (najlepší zostrek súťaže), avšak PP až 16.32s a veľký smútok. Na záver prvého súťažného kola si svoje druhé pokusy odbehli teamy z Nižných Ružbách (15.98s), domáca Stratená (opäť zlyhanie na PP), ale najmä Spišský Štvrtok, ktorý sa veľmi pekným útokom dostal o 0.01s na čelo pretekov pred Žakovce a Štôlu A. Napriek tomu že nasledovalo ešte jedno skoro kompletné súťažné kolo, toto poradie sa už do konca súťaže nezmenilo. Svoje umiestnenie v súťaži si druhým pokusom vylepšili aspoň Reľovčania (15.30s) či Hronec (15.39s).

Pohár za víťazstvo v 1.kole RHLS spolu s putovným pohárom Obce Stratená si teda spomedzi 23 mužských teamov odniesli domov muži zo Spišského Štvrtku (14.68s) pred Žakovcami (14.69s) a Štôlou A (14.98s). Toto je zároveň aj priebežné poradie v celkovej tabuľke RHLS 2016.Touto cestou by som sa chcel poďakovať za túto krásnu účasť všetkým zúčastneným teamom, osobitne však družstvám z Polomky, Hronca a Draviec, ktoré napriek tomu, že nie sú účastníkmi RHLS 2016 do Dediniek prišli, podporili nás ako organizátora a zasúťažili si spolu s nami. V kategórii žien sa v Dedinkách predstavilo 6 teamov. Po prvom kole sa na čele usadil Spišský Štvrtok (18.62s) pred Mierom SNV (25.93s) a Mlynčekami (40.69s).

Na rozdiel od kategórie mužov, kde sa v 2.kole diali zmeny už len za TOP 5, už žien sa ešte poradie nakoniec premiešalo. Víťazstvo potvrdili krásnym pokusom a zlepšením na 17.99s ženy zo Spišského Štvrtku, na druhé miesto sa prebojovali Bijacovce (19.02s), Mlynčeky si svoj čas tiež vylepšili (20.26s) ale celkovo klesli na 3.miesto. Napriek asi hodinovému dažďu na začiatku druhých pokusov sa už záver celej súťaže s vyhodnotením 1.kola RHLS 2016 niesol v príjemnom počasí. Ocenení si od organizátora súťaže spolu s pohármi pre najlepších prevzali aj tradičné šampanské, najlepší prúdari nejaké to vínko. Po záverečnom fotení a príhovoroch bolo 1.kolo RHLS 2016 už minulosťou.

Ďalšie ligové kolo bude už tento týždeň v nedeľu (5.júna) o 13.00 organizovať DHZ Spišský Štvrtok na miestnom futbalovom ihrisku.

Napísal: Ing. Judy

AdresaBijacovce 7, 053 06 Bijacovce

© Copyright rhls.sk -  2024. All Rights Reserved.