6.kolo RHLS 2015 – Stratená

V minulom ročníku Regionálnej hasičskej ligy Spiš bolo v tomto čase po 5.kole takpovediac „vymaľované“.

Hasiči z Revúčky, ktorí prestúpili do RHLS z dnes už neexistujúcej Gemersko- malohontskej hasičskej ligy, vtrhli do ligy ako uragán, vyhrali z prvých piatich kôl tri a k tomu si pripísali ešte jedno druhé a jedno tretie miesto. Suverénne ovládli od začiatku ligovú tabuľku, vedenie si s prehľadom udržali až do konca ligy a ostatným teamom ostalo bojovať v celkovom poradí už len o pozície od 2. miesta nižšie.

V tomto roku však bola po piatich súťažných kolách situácia diametrálne odlišná. Revúčka síce pokračovala hneď od úvodného kola v Arnutovciach vo víťaznom ťažení z minulého roku, neskôr však prišli zaváhania v Odoríne a najmä vo Spišskom Štvrtku, čo znamenalo v tabuľke veľké bodové manko. Túto situáciu dokonale využili toho roku výborné Žakovce, ktoré boli po 5.kole na čele pelotónu RHLS, nasledované v tesnom závese Bijacovcami a Spišským Štvrtkom. Šesticu priebežne najlepších teamov, ktoré už dosť výrazne odskočili ostatným družstvám dopĺňali chlapi zo Stratenej, spomínaná Revúčka a Štôla. Celkové poradie v tabuľke sa teda oproti minulému roku poriadne pomiešalo a mení sa každým kolom, čo je pre ligu len dobre. Šancu stáť na stupňoch víťazov má stále širší okruh teamov, liga sa stala vyrovnanejšou, kvalitnejšou a atraktívnejšou ako pre súťažiacich, tak aj pre divákov a fanúšikov.

S napätím sa teda očakávalo ako dopadne a aké zmeny prinesie do tabuľky 6.ligové kolo ktoré organizoval DHZ Stratená ako každoročne na futbalovom ihrisku v susednej obci Dedinky. Po minulotýždňovom „tropickom“ kole v Žakovciach, sa počasie v tomto týždni trochu umúdrilo. Súťaž sa konala na rýchlej, pekne pripravenej a odvodnenej trati pri príjemnom slnečnom počasí a komentárom ju sprevádzal náš kamarát Feri Teplický . Súťaže, ktorá bola nielen 6.kolom RHLS ale zároveň aj III. ročníkom O pohár obce Stratená sa zúčastnilo celkovo 22 družstiev.

Okrem tradičných ligových teamov si svoje sily s najlepšími celkami okresov Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Levoča, Rožňava a Revúca prišli zmerať aj družstvá DHZ Spišský Štvrtok II, DHZ Bystrá, DHZ Drábsko, DHZ Spišský Štiavnik a DHZ Gemerská Ves (ženy). Po tradičných úvodných príhovoroch predsedu RHLS, starostky obce Stratená a organizátora ligového kola sa mohlo všetko začať.

Ešte predtým sme však boli svedkami milej udalosti. Vedenie RHLS odovzdalo spoločný reklamný banner družstvám, ktoré našu ligu reprezentovali na druhý deň (12.7.2015) na Majstrovstvách Slovenska DHZ v Turanoch. Jednalo sa o družstvá DHZ Revúčka, DHZ Spišský Štvrtok I, DHZ Mier SNV medzi mužmi a DHZ Odorín medzi ženami. V čase písania tohto reportu už boli známe aj výsledky MS DHZ a my gratulujeme teamom mužov DHZ Spišský Štvrtok a DHZ Revúčka k 1. resp.2. miestu na Slovensku . Ich dnešný veľký úspech je zároveň veľkým úspechom aj pre celú Regionálnu hasičskú ligu Spiš. Ešte raz veľká gratulácia.

Vráťme sa však k 6.ligovému kolu. Ako to teda nakoniec v sobotu v Dedinkách dopadlo? V ženskej kategórii (5 družstiev) sa po prvom súťažnom kole dostal do čela Spišský Štvrtok časom 18.27s, nasledovaný tesne Bijacovcami (18.82s) a Odorínom (19.36s). Štvrtočanky si svoj čas v druhom kole ešte vylepšili (18.01s) a s prehľadom triumfovali. Dievčatá z Odorína takisto dokázali vylepšiť svoje maximum na 18.73s a obsadili konečné 2.miesto pred Bijacovcami a DHZ Mier SNV (21.28s). Družstvo žien z Gemerskej Vsi neprešlo technickou kontrolou na prípravnej základni (dlhý nábeh na savici), súťažili s požičanou savicou a po neúspešnom prvom pokuse na druhý pokus už nenastúpili. V tejto súvislosti je nutné pripomenúť povinnosť každého zúčastneného družstva na súťažiach RHLS, dopredu sa oboznámiť s pravidlami danej ligy, aby sa predišlo takýmto nepríjemným udalostiam. V kategórii mužov (17 družstiev) sa všetko podstatné udialo až v 2.kole a súťaž mala to správne napätie až do samého záveru. V 1.kole nepadol ani jeden 14-kový čas, čo bolo vzhľadom celkom rýchlu trať prekvapením. Aj časov začínajúcich číslom 15 bolo málo, družstvá ako keby si vybrali slabší deň. Do vedenia šli Bijacovce (15.29s) pred Štôlou (15.40s) a Spišskou Novou Vsou (16.07s). Ešte počas 1.kola si však svoj druhý pokus odbili chlapi zo Spišského Štvrtku I a s časom 15.26s sa pred prestávkou dostali na čelo. V 2.súťažnom kole sa však bolo naozaj na čo pozerať. Pekný útok predviedla Spišská Nová Ves (15.36s), čo znamenalo priebežné 3.miesto. Hneď na to však explodovala bomba menom Reľov, ktorej výsledkom bol krásny čas 14.66s a jasné 1.miesto. Za krátku chvíľu prišla ďalšia 14-ka – Žakovce (14.77s) a posun v tabuľke na 2.miesto. Spišská Stará Ves, Bijacovce „A“, Arnutovce, Betlanovce, Bystrá ani Spišský Štvrtok II si svoje časy v 2.kole nevylepšili, veľkú smolu mali pri svojom útoku naši kamaráti zo Štôly, ktorí predviedli v podaní Miša Sekuciu najlepší zostrek dňa (14.24s), avšak zaváhanie na ľavom prúde ich pripravilo o víťazstvo a výsledkom bolo celkové 7.miesto s časom s prvého pokusu.

stratena (89 of 106)

DHZ Revúčka v 1.kole zaváhala, avšak v kole druhom dala všetkým vedieť, že sú späť v starej dobrej forme a časom 14.70s sa vyšvihli na celkové 2.miesto. Svoje časy si dokázali ešte vylepšiť spišský Štiavnik aj Ihľany, do poradia na čele však nezasiahli. Naopak celú súťaž zakončili NP chlapi z Drábska. Veľké očakávania pred domácou súťažou mali aj usporiadatelia – DHZ Stratená, ktorým prvá polovica ligy vyšla nad očakávanie a v celkovom priebežnom poradí figurovali na 4.mieste. Ako to však býva v takýchto prípadoch zvykom „doma nie je nikto prorokom“. Nemastný-neslaný výkon z prvého kola 16.54s nemohol v celkovom hodnotení mútiť vodu v popredí. Druhý pokus pekne rozbehnutý skončil predčasne po slabšej naberačke a výsledkom bolo veľké sklamanie. V celkovom poradí RHLS po 6.kole v ženskej kategórii vedie Odorín o 4 body pred Spišským Štvrtkom, s odstupom 12 resp. 14 bodov na ďalších miestach figurujú Bijacovce a Mier SNV. Medzi mužmi sa to na prvých štyroch priečkach čoraz viac vyrovnáva. Stále vedú pomerne bezpečne Žakovce s 94 bodmi s odstupom 8 bodov pred Bijacovcami, Spišský Štvrtok I stráca na vedúcu pozíciu 9 bodov, štvrtá Revúčka 14 bodov. Do konca ligy ostávajú štyri súťažné kolá, ale už teraz je jasné, že boj o víťaza určite nie je na konci a bude ešte veľmi napínavý. Kolotoč súťaží Regionálnej hasičskej ligy Spiš sa po týždňovej prestávke presunie do Revúčky, kde sa 1.8.2015 o 14.00 hod uskutoční 7.kolo.

Spracoval: Ing. Judy

AdresaBijacovce 7, 053 06 Bijacovce

© Copyright rhls.sk -  2024. All Rights Reserved.