2.kolo RHLS 2014 – Štôla

Sobota 7. Júna 2014 patrila aj tohto roku v podtatranskej obci Štôla hasičom. V krásnom letnom počasí sa v novovybudovanom tréningovom areáli Dobrovoľného hasičského zboru Śtôla po prvýkrát stretli hasiči aby si zmerali svoje sily v disciplíne požiarny útok. Po dopoludňajšej súťaži Podtatranskej hasičskej ligy bol areál pripravený na 2. Kolo Regionálnej hasičskej ligy Spiš.

Do novovybudovaného areálu si našlo cestu 20 hasičských družstiev zo 7 okresov Slovenska a jeden účastník z Českej republiky. Po krátkom úvode a príhovore Predsedu Regionálnej hasičskej ligy Spiš, Lukáša Soľára, starostu obce Štôla Martina Hajka, ktorí poprial súťažiacim veľa úspechov a krátkej inštruktáži ohľadom technických pravidiel sa na štart prvého kola postavili s číslom 1 domáci muži so Štôly. Prvý pokus domácim nevyšiel hodnota výsledného času sa zastavila na hodnote 16.66s a bolo jasne že tento čas bude v mužskej kategórii čoskoro prekonaný. Stalo sa tak pri štarte 4 mužského tímu- DHZ Nižné Ružbachy, ktorí predviedli útok bez jedinej chyby s vyrovnanými zostrekmi , s výsledným časom 14.26 s. Bolo jasne že tento čas bude stačiť na jedno z prvých troch miest, nakoniec sa tento útok stal najlepším pokusom v súťaži. Na štarte však bolo ešte niekoľko teamov, ktorí mali reálnu šancu tento čas prekonať.

Diváci s napätím čakali na štartové číslo 7- Štart našich hosti Českej republiky, účastníka Moravskoslezskej hasičskej ligy- SDH Oprechtice. Chlapi merali k nám pod Tatry dlhu cestu a určite si chceli odniesť dobrý výsledok. Predviedli kvalitný útok s výsledným časom 14.53 s a potvrdili že v druhom kole sa budú snažiť prekonať liderský čas chlapcov z Nižných Ružbách. Po sérii útokov nad hranicou 15 sekúnd sa so štartovým číslom 14 na trať vydali hasiči z Revúčky, víťazi 1 kola v Nižných Ružbachoch a lídri- RHLS, potvrdili výbornú formu a s časom 14.91 sa zaradili na 3 miesto v súťaži. V prvom kole sa pod hranicu 14 sekúnd nedostal už žiaden tím, takže po prvom kole v mužskej kategórii viedli Nižne Ružbachy, pred SDH Oprechtice a Revúčkou.

V ženskej kategórii sa na štart postavili 3 družstva , kde sa v 1 kole najviac darilo dievčatám z Bijacoviec s časom 20.59s, pred Spišským Śtvrtkom a dievčatami z Odorina.

Po krátkej 10 minútovej prestávke , bol daný povel na začatie 2 kola. Bolo jasne , že team ktorí chce vyhrať musí prekonať dovtedy vedúcich hasičov z Nižných Ružbách, po menších úpravách štartovej listiny z dôvodu skoršieho odchodu niektorých tímov sa ako prvé družstvo na štart postavilo družstvo našich hosti z Moravy- SDH Oprechtice. Nakoľko na vedúce umiestnenie strácali necelé 3 desatiny sekundy, bolo jasne že chlapi dajú do druhého pokusu všetko. Podobne ja ich druhý pokus bol veľmi kvalitný a rýchly, časomiera sa však zastavila na hodnote 14.74s. a bolo jasne že naši hostia z Moravy si víťazstvo spod Tatier neodnesú…Na štarte však bolo ešte viacero tímov, ktoré mohli pomýšľať na prekonanie zatiaľ vedúceho času. Doterajší lídri z Nižných Ružbách chceli posunúť svoj čas ešte nižšie avšak po chybe na sacom vedení a nenabratí vody nemalo zmysel ďalej pokračovať a keďže chlapi vedeli že ich 1 pokus je naozaj kvalitný, spokojne odcestovali na ďalšiu súťaž a dúfali, že do konca súťaže ich čas bude na víťazstvo stačiť. Ďalší s favoritov- domáci hasiči so Štôly rozbehli svoj druhý pokus sľubne, žiaľ prestrek na pravej strane znamenal výsledný čas takmer rovnakej hodnoty ako v 1 kole, takže sen o domácom triumfe žiaľ, skončil. Pekný pokus predviedli v 2 kole hasiči so Žakoviec, kde im výsledný čas 15.25 stačil v celkovom hodnotení na 5. miesto. Druhý pokus nevyšiel ani víťazovi predchádzajúceho ročníka, hasičom z Bijacoviec a tak sa čakalo na štart posledného z favoritov súťaže, doposiaľ tretieho tímu po 1 kole- Hasičov z Revúčky. Ti taktiež dali do 2 pokusu všetko, po sľubne rozbehnutom útoku a kvalitnom nasatí vody sa čakalo čo predvedú prudari, výsledný čas sa zastavil na hodnote 15.07s, počítal sa čas z prvého kola, ktorí nakoniec stačil na celkove 3 miesto. Do konca súťaže sa už na prvých troch miestach nič nezmenilo takže v premiérovom preteku na novej dráhe v tréningovom areáli DHZ Štôla sa z víťazstva mohli radovať Hasiči z Nižných Ružbách pred moravským teamom SDH Oprechtice a hasičmi z Revúčky.

V ženskej kategórii sa 2 pokus vynikajúco podaril dievčatám so Spišského Štvrtku, ktoré s časom 17.67s obsadili 1 miesto, druhú priečku obsadili hasičky s Odorina časom 19.97s a tretie hasičky z Bijacoviec výsledným pokusom z prvého kola na úrovni 20.59 s.

V krásnom teplom a slnečnom počasí prebehlo aj záverečné odovzdávanie cien, po ktorom sa súťažiace družstva v dobrej nálade a s dúfam prijemnými zážitkami a spokojnosťou s druhým kolom Regionálnej hasičskej ligy Spiš, v podtatranskej obci Štôla, vrátili do svojich domovov

Mgr. Martin Stromko- veliteľ DHZ Štôla

AdresaBijacovce 7, 053 06 Bijacovce

© Copyright rhls.sk -  2024. All Rights Reserved.